Bilgilendirme!
Tüm Siparişlerde Kargo Ücretsizdir!
Propia Sivilce Ve Siyah Nokta Karşıtı Bakım Seti Alımlarına Peluş Çanta Hediye!

Diş macunu sivilceye (akneye) iyi gelir mi?

Yüzde sivilce (akne) oluşmaya başladığında çoğu insan ne yapması gerektiğini tam olarak bilemez. Diş macununu sivilcenin (aknenin) üzerine sürme ve gece boyunca bekleme söylentisini duyan ve bunu uygulayan çok fazla kişi vardır. Sivilceyi (akneyi) yok etmek için üzerine diş macunu sürmek çoğu kişinin hayatının bir döneminde mutlaka denediği bir yöntemdir. Peki, sivilceyi (akneyi) kurutmak için başvurulan, sivilceye (akneye) diş macunu sürme yöntemi gerçekten etkili bir yöntem midir? Yoksa cilde iyi gelmek yerine zarar mı verir? 

Diş Macununun Sivilceli (Akneli) Cilde Etkisi Nasıldır?

Kullanım şekli itibariyle sivilceniz (akneniz) olduğunda yatmadan önce diş macununu o bölgeye sürüyorsunuz ve sabah kalkınca cildiniz pürüzsüz oluyor. Ama sonuç ne yazık ki bu şekilde olmuyor. Dermatolog Mona Gohara “Diş macunları genellikle alkol gibi cildi kurutucu maddeler içermektedir ve diş macununu yüze sürme fikri muhtemelen buradan gelmiştir” diyor. Fakat yüzünüz, cildiniz ya da organlarınız hakkında genel bir bilgi birikiminiz olmasa dahi onlara alkolün iyi gelmediğini bilmeniz gerekir.

Diş macununun içindeki bazı maddelerin cildi kuruttuğu doğrudur. Bu bileşenler sivilcenin (aknenin) küçülmesine yardım etse de cilt sağlığı riske atılmış olur çünkü bu formül alerjik tepki de yaratabilir. Ayrıca, diş macunu yerine denenebilecek farklı de daha kolay yöntemler de mevcuttur. Diş macununun neden cildinize uygun olmadığını öğrenmek istiyorsanız uzman görüşlerini dikkate almanız tavsiye edilir.

Dermatolog Dr. Baxt, diş macununun içeriğindeki formülün kurutucu bir etkisi olması sebebiyle bu uygulamanın yarattığı reaksiyonlar için uyarıyor; “Diş macunu diş için üretilmiş bir formüle sahiptir, cilt için değildir.” diyor ve şöyle ekliyor “ Diş macunu cildi kurutur ve çoğu zaman da tahriş eder. Bu yüzden bazı insanlar sivilceleri (akneleri)  kuruttuğuna inanıyor olabilir ama aslında gerçekte yaptığı şey cildi tahriş edip kızarıklığa ve soyulmaya sebep olmasıdır”. Dr. Schultz da benzer noktalara dikkat çekiyor; “Diş macunu sivilceye (akneye) uygulandığında aşırı kuruluğa ve hatta yanmaya sebep olabilir” şeklinde ifade ediyor. Yani diş macununun sivilceye (akneye) sürülmesi, iyileştirmekten çok zarar verir.

Sivilceye (Akneye) Diş Macunu Sürme Fikri Neden Ortaya Çıktı?

Bu sivilce (akne) kürü ilk olarak nasıl ortaya çıktı diye araştırıldığında aslında uygulamanın dayandığı noktalar kendini belli ediyor. Birçok insan evde hazırladıkları kulaktan dolma kürleri kullanıyor ve ecza dolaplarındaki her türlü ilacı yüzlerini temizlemek için deniyorlar. Muhtemelen ağız kenarındaki sivilcesine (aknesine) diş macunu gelmesiyle sivilcenin geçtiğini iddia eden birileri bu uygulamayı yaymış olabilir, her evde olan bir malzeme olması efsanenin kulaktan kulağa aktarılmasına sebep olmuş olabilir.

Net bir şekilde bilinmese de diş macununun sivilceye (akneye) sürülmesi mitinin nasıl ortaya çıktığı konusunda bazı tahminler şu şekildedir;
Çoğu diş macununun formülünde triklosan adlı bir kimyasal bulunmaktadır ve bu kimyasal sivilceye (akneye) neden olan ve kötüleştiren bakterileri öldürmeye yaramaktadır.
Diş macununda genellikle bulunan karbonat, alkol ve hidrojen peroksit gibi bazı maddelerin cildi kuruttuğu bilinmektedir bu da sivilcenin (aknenin) küçülmesine sebep olabilmektedir.
Bir dermatolog olan Dr. Tsippora Shainhouse’a göre diş macunun içindeki mentol, karıncalanma etkisi yaratıp sivilce (akne) acısını ve şişmesini geçici olarak azalttığından bu efsane ortaya çıkmış olabilir.
Yine de uzman dermatologlar bu yöntemi onaylamıyor. Diş macunu cildi tahriş eder ve sivilce (akne) sonunda o tahrişle beraber kaybolabilir veya iz bırakabilir.

Diş Macunu Sivilce (Akne) İçin Neden Kullanılmamalıdır?

Diş macununun sivilce (akne) geçirmek için kullanılmasının hiçbir mantığı yoktur. Benzol peroksit ve salisilik asit içeren sivilce (akne) kremleri veya cilt temizleme ürünleri sivilce geçirmek için etkilidir ve cildi yıpratmaz. Üstelik diş macununu neden sivilceleri (akneleri) geçirmek için kullanmamak gerektiğine dair birçok geçerli sebep de bulunmaktadır. Bunları aşağıda detaylı şekilde inceledik.

1. Diş Macununun Bileşenleri Zaman Aşımına Uğradı
Öncelikle, birçok marka artık diş macunu formülünde triklosanı kullanmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre bazı testlerin sonucu triklosanın tiroit hormonunu kötü yönde etkilediği gösterilmiştir. Yani hala triklosan içeren bir diş macunu bulsanız bile onu sivilce (akne) üzerinde denemeniz bu riske girmeye değmeyecektir.

2. Diş Macunu İçeriğinde Güçlü Kimyasallar Bulunur
Diş macunu yüzün hassas yüzeyleri için değil dişler için üretilmiştir. Yani, diş macununun içindeki güçlü kimyasallar dişlerde kullanmak için güvenli olsa da cildiniz için fazla güçlü olabilirler. Dr. Shainhouse “Diş macunu bazik bir ph’a sahiptir ve sağlıklı cildi tahriş edebilir çünkü cildiniz normal olarak asidiktir” diyor. Cilt ph’nızı çok fazla karbonata maruz bırakmak kızarıklıklara ve daha kötüsü yanmaya neden olabilir.

3. Aşırı Kuruma Ters Etki Yaratabilir
Cilt tahriş olmasa bile başka negatif reaksiyon olasılıkları da bulunmaktadır. Mesela, eğer cilt diş macunu kullanmaktan ötürü fazla kurursa daha fazla sivilce (akne) oluşumu yaşanabilir ve bunlar tüm cilde yayılabilir.

Sivilcelere (Aknelere) Diş Macunu Sürmek Zararlı mıdır?

Dr. Gohara “Diş macunu aşırı tahriş edici olabilir” diyor. “Çoğu diş macunu formülü alkol, mentol, karbonat ve hidrojen peroksit gibi maddelerden oluşuyor ve evet hepsi sivilceleri (akneleri) kurutabilir ama aynı zamanda cildi aşırı derecede tahriş etme riski de vardır”. Ve cildiniz berbat hale geldiğinde, çok hızlı ve aşırı bir şekilde yağ üretmeye başlar, bu da tıkanmış gözeneklere, çatlamalara, siyah noktalara ve yağlı bir cilde yol açar.
Yani sivilcenize (aknenize) sadece bezelye büyüklüğü kadar diş macunu sürseniz bile macun zaman içinde etraftaki cilde yayılabilir, cildinizi tahriş edebilir. Günün sonunda ise daha fazla sivilceye (akneye) sebep olabilir. Ayrıca burada en önemli nokta şudur: Sivilceyi (akneyi) kurutmak, sivilceyi (akneyi) gerçekten geçirmez. İçindeki bakteriyi öldürmeden sadece cildin üst tabakasını kurutur. Sonuç olarak, diş macunu kullanmak kötü bir çözüm yoludur.

Uzman dermatologlar Dr. Rebecca Baxt ve Dr. Neal Schultz bu sivilce (akne) geçirme efsanesine açıklık getirmek için şu bilgileri de ekliyorlar; “Diş macunu karbonat, hidrojen peroksit, alkol, mentol, esansiyel yağlar gibi sivilceleri (akneleri) kurutan maddeleri içerebilir ama diş macununun içindeki bu maddelerin herhangi biri bu yöntemi normal sivilce (akne) karşıtı ürünlere ve sivilceleri (akneleri) geçirmeye yardımcı yöntemlere alternatif bir hale getirmez”.

Diş Macunu Kullanmak Yerine Ne Kullanılmalıdır?

Her ne kadar diş macununu sivilce (akne) üzerine sürmek kolay ve pratik olsa da erişiminizin olduğu daha iyi alternatifler de mevcuttur. Bu ürünleri araştırıp evinizde bulundurmanız hayat kurtarıcı olabilir. Doçent Dr. Yasemin Oram sivilce (akne) eğilimli ciltler için reçetesiz olarak satılan dermokozmetik ürünlerin kullanılmasını öneriyor. Bu ürünler genellikle salisilik asit, benzol peroksit ve topikal retinoidler içermektedir. Bu tür sivilce (akne) kremlerini tercih etmek çok daha güvenli ve etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Sivilce (akne) için özel olarak üretilen ürünleri kullanmak gerekir. Diş macunu yerine bezelye büyüklüğünde sıktığınız salisilik asitli bir sivilce (akne) kremini kullanmak daha iyi olacaktır ve diş macununun yüzünüzde neden olacağı daha ciddi hasarlardan korunmanızı sağlayacaktır.
Sonuç olarak, diş macununun cildi kuruturken, tahriş etmesi, soyması ve kızarıklığa neden olması sebebiyle sivilceleri (akneleri) geçirmeye yardımcı bir yöntem olarak görülmemesi gerekir. Bu kulaktan dolma efsanenin yerine etkinliği kanıtlanmış sivilce (akne) ürünleri tercih edilmelidir.


“Söz konusu içerik yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen uzman görüşüne başvurunuz”.

$(window).on('load', () => { gtmUserProperties() });