Bilgilendirme!
Tüm Siparişlerde Kargo Ücretsizdir!
Propia Sivilce Ve Siyah Nokta Karşıtı Bakım Seti Alımlarına Peluş Çanta Hediye!

Erkeklerde Sakal Tıraşı Sivilceye (Akneye) Neden Olur mu?

Cilt bakımı denildiğinde erkeklerin aklına hiç şüphesiz ilk gelen konu, sakal tıraşıdır. Sakal tıraşı ciltte tahrişe neden olur mu, sakal tıraşı sonrası sivilce görülür mü ya da sivilce oluşumunun önüne nasıl geçilir gibi sorularda, cilt bakımını önemseyen erkekler için cevaplanması gereken başlıca sorulardandır. Bu yazımızda, sakal tıraşının cilt üzerinde yaratabileceği problemlere, özellikle de sakal tıraşı ve sivilce ilişkisini detaylarıyla anlatacağız.

Erkeklerde Sakal Tıraşı Sivilceye Neden Olur mu?

Erkekler için sakal tıraşı, ergenlik dönemiyle birlikte hayatlarının bir parçası haline gelmekte. Haliyle de sakal tıraşını doğru uygulamak, sadece sivilce oluşumunu değil, tüm cilt sağlığını etkiler. Cildin hassasiyetine de bağlı olacak şekilde yanlış uygulanan sakal tıraşı, en basit tanımla ciltte tahrişe, dolayısı ile de sivilcelere neden olabilir. Yanlış uygulamalarla birlikte kullanılan ürünlerin cilt tipine uygun olup olmaması, sakal kıllarının yoğunluğu, kalınlığı ve farklı yönlerde uzaması da tıraş işlemine etki eder ve irritasyona sebep olabilir. (1)

Sakal tıraşının neden ve nasıl sivilce oluşumuna sebep olduğu konusuna geçmeden, sivilcelerin en önemli nedenlerinden olan yanlış sakal tıraşı uygulamasına değinmek faydalı olacaktır.

Sakal tıraşı öncesi, tıraş edilecek bölgenin doğru ürünlerle yıkanmaması ve nemlendirilmemesi, sakal tıraşındaki en büyük yanlışların başında gelir. Bunun yanında, sakalların çıkış yönüne doğru değil ters yöne tıraşlanması da bir diğer yanlıştır.

Burada üzerinde durmamız gereken bir diğer konu ise, cilde uygun olmayan bir jiletle, sert bir biçimde sakalların tıraş edilmesidir. Bunun yerine, jiletle yapılan sakal tıraşında iki bıçaklı ürünler kullanmak, tek seferde daha etkili bir tıraş sağlayacağı için tercih edilmelidir. Bunun yanında hassas bir cilde uygulanıyorsa, hareketlerin de sert değil, nazikçe olması gerekir. Kullanılan jiletler, sık sık değiştirilmelidir. Aksi takdirde bıçak yüzeyinde biriken bakteriler de cilt sağlığını olumsuz etkiler ve sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Sakal tıraşı olurken, cilt tipine uygun bir tıraş jeli ya da kremi kullanmak gerekir. Tıraş jeli ya da kremini birkaç dakika ciltte beklettikten sonra tıraş uygulamasına başlamak da cildin tahriş olma ve tıraş sonrası sivilce oluşumu ihtimalini azaltacaktır. Eğer, ciltte yağlanma veya akne problemi görülüyorsa, sivilce karşıtı etki sunan yüz temizleme jelleri tıraş köpüğü olarak kullanılabilir.


Sakal Tıraşı Nedeniyle Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Özellikle sakal tıraşını yanlış uygulamak ya da doğru olmayan ürünlerle tıraş olmaya devam etme nedeniyle, tahriş olan ciltte bir süre sonra sivilce oluşumu görülebilir. Sivilce oluşumunun önüne geçebilmek için de tıraş uygulaması esnasındaki yanlışları ortadan kaldırmak önemlidir. Tıraş sonrası çıkan sivilceleri iyileştirmek içinse, cilt tipine uygun şekilde doğru ürünler ve düzenli kullanım ile birlikte cilt bakım rutinini oluşturmak gerekir.

Öncelikle sakal tıraşına başlamadan önce yüzün doğru ürünlerle temizlenmiş, gözeneklerin açılmış ve sakalların yumuşamış olması gerekir. Sakal tıraşı öncesi yüzü temizleyici ile yıkamak, maske ya da peeling yaparak cildin yumuşamasını sağlamak da cildin tahriş olmasının önüne geçmek için atılacak adımlardandır.

Tıraş olurken elektrikli tıraş makinası ya da keskin bir tıraş bıçağı kullanmalısınız. Tıraş bıçağının çok fazla keskin bıçağa sahip olması, cildin daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle tıraş bıçağıyla tıraş olduktan sonra cilt hassasiyeti artıyorsa, elektronik ürünleri veya tek bıçaklı jiletleri kullanmalısınız. Tıraş makinesi ya da tek bıçakla sakal tıraşı istediğiniz pürüzsüz görünümü vermeyebilir ancak cildin daha az tahriş olmasını sağlar.

Yüzü yıkarken, suyun soğuk ya da sıcak olması değil, ılık olması daha uygundur.

Eğer ciltte hali hazırda akne yayılımı yoğunsa, sakal tıraşı yerine sakal kısaltmayı tercih edebilirsiniz. Verywell Health dergisinden Angela Palmer, akneye eğilimli ciltler için sakal tıraşı önerilerinde sakal kısaltmanın cildi, sakal tıraşı kadar pürüzsüz hale getirmediğini ancak cilt için en hassas yöntemlerden biri olması nedeniyle tercih edilebileceğini yazıyor. (2)

Yüzde yoğun bir şekilde sivilce çıkması, sakal bölgesinde batıklara ve izlere sebep olacağı için doğru cilt bakım kurallarını, düzenli olarak takip etmek şarttır. Sivilce çıkmadan önce, akne karşıtı ürünlerin kullanımı ile birlikte cilt sağlığına iyi gelecek adımlar atılmalı ve mevcut sivilcelerin doğru uygulamalar ile iyileşmesi sağlanmalıdır.

Yüzde çıkan sivilceler ve nasıl geçecekleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için “Yüzdeki sivilce nasıl geçer? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sakal tıraşı sonrası losyon kullanmak, nemlendirici kremlerle cildin gerginleşmesinin önüne geçmek, sivilce oluşumunu engelleyecek ilk adımlardandır. Cildin günde iki kere temizlenmesi, peeling yapılması, güneş ışınlarına maruz bırakılmaması ve güneş koruyucu kullanımı da ayrıca önemlidir. Gerekli olmadığı sürece her gün tıraş olmamak da, cildinize kendini yenilemesi için gereken süreyi tanımanızı sağlar.

Tüm bu belirtilen önerileri doğru uygulamanıza rağmen sakal tıraşı sonrası yoğun sivilce problemini yaşıyorsanız, bu problemin önüne geçebilmek adına bir uzman desteği almanızı öneririz.

Yağlı veya Akne Eğilimli Ciltler İçin Sakal Tıraşı Önerileri

Cilt tipiniz yağlı veya akne eğilimli ise, sakal tıraşı olurken istemeyerek de olsa cildinizde kızarıklık, tahriş ya da irritasyona neden olabilirsiniz. Özellikle ciltte akne varsa, sakal tıraşı olurken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Fakat, yüzünüzde akne varken sakal tıraşını bırakmanıza da gerek yok elbette. Sadece biraz daha özenli tıraş olmanız yeterli olacaktır.

Yüzde sivilcelerin olduğu bölgedeki sakalları yanlış şekilde veya doğru olmayan ürünlerle tıraş etmek, yara izlerine ve enfeksiyona sebep olabileceği gibi sivilcelerin yaraya dönüşüp iyileşme sürecini de uzatacaktır. Peki, bu noktada ne yapmak gerekir?

Yüzde Sivilce Varken Nasıl Tıraş Olunur?

Eğer cildinizde sivilce varsa tıraş olmaktan çekinmeniz çok normal ancak sivilceli cildin de tıraş edilebileceğini unutmamalısınız. Tek yapmanız gereken doğru araçları kullanırken, cildinize de daha nazik davranmak.

Yüzde sivilce varken tıraş olacağınız zaman doğru tıraş ürünlerine ve uygun aletlere sahip olmalısınız. Tıraş işlemine başlamadan önce ılık suyla ve cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle yüzünüzü yıkayıp cildinizi tıraş için hazır hale getirebilirsiniz.

Cilde nazik davranmak deyimini daha da açacak olursak; cildinizi jiletle tıraş etmek yerine, tıraş makinesi kullanarak sakalları kısaltmayı tercih ederek başlayabilirsiniz. Bu sayede, sivilcelerin yaraya dönüşme ihtimalini azaltmış olursunuz. Tabi ki yine de tıraş makinesi kullanıyor olsanız bile, sivilceli bölgelerde daha nazik ve dikkatli hareketlerle tıraş işlemine devam etmelisiniz.

Tıraş jeli ya da köpüğü yerine nemlendirici etkili bir tıraş kremi kullanmak da önemlidir. Özellikle akneye eğilimli ciltlerde tıraş köpüğü ve jeli irritasyona sebep olabilir. Tıraş kremini yüzünüze sürdükten sonra tıraş etmeye başlamadan önce üç dört dakika bekleyip kremin cildinize etki etmesini bekleyin.

Tıraş işlemi için çok jiletli tıraş bıçaklarını tercih ediyorsanız, bu bıçakların cilde ve sivilcelere zarar verebileceğini unutmayın. Tek bıçaklı ürünler kullanıp sık sık jiletinizi değiştirmelisiniz. Tıraş yapmak için jilet yerine tıraş makinesi kullanmak, sakal kısaltma işlemini daha kolay uygulayabileceğiniz için sivilceli bir cilde daha uygundur. Tıraş esnasında sakalların çıkış yönüne doğru nazik hareketlerle tıraş olun ve sivilcelerin olduğu bölgelerde sivilcenizin üzerini tıraş etmeyecek şekilde çevresini kısaltın.

Eğer sivilceleriniz sakal bölgesinde yoğunlaşıyorsa bunun sebebi akne değil, psödofolikülit barba adı verilen ve tıraş sivilceleri olarak da bilinen batık kıllar olabilir. Çoğu zaman sivilcelerle karıştırılabilen tıraş sivilcelerinin sebebi cildi çok yakından tıraş etmektir, bu da sakal kılının cildin içinde büyümesine ve sivilce benzeri şişliklerin oluşmasına sebep olur. Eğer böyle bir şüpheniz varsa ve emin olamıyorsanız, bir uzmana görünebilirsiniz. (3)(4)

Yüzünüzü tıraş ettikten sonraki aşama için parfümlü aftershave kremleri ya da losyonları kullanmak yerine nemlendirici kullanarak cildinizin doğal nem bariyerini korumaya özen göstermelisiniz. Tıraş işlemini bitirmek için yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp yağ içermeyen bir nemlendirici kullanın. (5)(6)


“Söz konusu içerik yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen uzman görüşüne başvurunuz”.

$(window).on('load', () => { gtmUserProperties() });