Bilgilendirme!
Tüm Siparişlerde Kargo Ücretsizdir!
Propia Bakım Setlerinin Yanında Gelen Hediye Avantajlarından Hemen Faydalan!

5 CİLT TİPİ VE BAKIM ÖNERİLERİ

Cilt tipi aslında kişiden kişiye farklanmalar gösteren, oldukça karakteristik özelliklere sahip bir olgudur. Sahip olduğumuz cilt görünümü çevresel faktörler, genetik, beslenme stilimiz, yaşımız ve cinsiyetimiz gibi oldukça fazla sayıda faktör tarafından etkilenebiliyor. Sahip olduğumuz cilt özellikleri her ne kadar kişiye özel olsa da uzmanlar, bazı parametreleri dikkate alarak cilt tiplerini birkaç başlık altında özetler. Bu noktada, doğru cilt bakımını yapabilmek adına cilt tipimizi ve ihtiyaçlarını belirleyebilmek oldukça önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Cilt Görünümünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Cilt tipi, cildin doğal yapısını ve karakteristiklerini tanımlar. Cilt tipi genetik olarak belirlenir ve sebum üretim miktarı, nem seviyesi, duyarlılık derecesi gibi faktörlerle ifade edilir. Cilt tipinizi anlamak, güzellik ve bakım rutininizin temelini oluşturur; çünkü her cilt tipinin kendine özgü ihtiyaçları vardır.

Cilt görünümünü etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar arasında genetik yatkınlık başı çeker; ancak yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, çevresel etkenler (güneş ışığına maruz kalma, hava kirliliği vb.), kullanılan kozmetik ürünler ve mevsimsel değişiklikler de cildin durumunu önemli ölçüde etkileyebilir. Dermokozmetik uzmanlarına göre, bu faktörlerin her biri, cildin nem seviyesini, yağ dengesini ve genel sağlığını etkileyebilir.Cilt Tipini Bilmek Neden Önemli?

Cilt tipinizi bilmek, etkili bir cilt bakım rutini oluşturmanın ilk adımıdır. Cilt tipine uygun ürünlerin seçilmesinin cilt sağlığını korumak ve potansiyel cilt problemlerini önlemek için kritik öneme sahip olduğunu belirtilir. Ayrıca, cilt tipinizi bilmek, hangi cilt bakım ürünlerinin sizin için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur ve zamanla cildinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza olanak tanır. 


Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir?

Cilt tipinizi belirlemenin en güvenilir yolu, bir dermatoloji uzmanına danışmaktır. Ancak, evde yapabileceğiniz basit bir test ile cilt tipinize dair fikir edinebilirsiniz. 

Yüzünüzü yıkadıktan sonra herhangi bir ürün uygulamayın ve 30 dakika bekleyin. Ardından, cildinizin yağlılık, kuruluk veya her ikisinin belirtilerini gösterip göstermediğini değerlendirmek adına temiz bir peçeteyi cildinde alın, çene, burun ve yanaklar gibi farklı kısımlarına değdirerek yavaşça bastırın. Ardından, aynı peçeteyi gün ışığı altında inceleyerek peçetedeki yağlanma seviyelerini değerlendirin. Peçetenin tümü ıslak bir görünüme sahip ise yağlı cilt; bazı kısımları ıslak görünüp diğer kısımları kuru ise karma cilt; peçetede herhangi bir ıslaklık görmediniz fakat cildinizi gergin ve pul pul hissediyorsanız kuru cilt tipine; peçetede herhangi bir ıslanma görmediniz ve cildinizde herhangi bir kuru, gergin, pullanma hissi mevcut değil ise normal cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Bu test, genel bir rehber olarak işlev görse de en doğru sonuç için önerilen şey bir profesyonele danışmaktır.Cilt Tipi ve Cilt Problemleri Arasındaki Fark Nedir?

Cilt tipi, genetik olarak belirlenmiş, değişmez bir özelliktir; cilt problemleri veya endişeleri ise genellikle geçicidir ve çeşitli dış faktörlerden kaynaklanabilir. Örneğin, yağlı bir cilt tipine sahip olabilirsiniz, ancak bu, sivilce gibi cilt problemlerini otomatik olarak yaşayacağınız anlamına gelmez. Cilt problemleri, uygun cilt bakımı ve tedavilerle yönetilebilirken, cilt tipiniz doğuştan gelen bir özelliktir ve bakım rutininizin temelini oluşturur.


5 Cilt Tipi Hakkında Her Şey

Sahip olduğunuz cilt tipini belirledikten sonra, cilt tipinizin detaylı özelliklerine gelin birlikte bakalım.

Kuru Cilt: 

Kuru cilt tipi, genellikle gerginlik ve matlık hissi ile kendini gösterir. Bu cilt tipi az sebum üretimine sahip olduğu için, nemini korumakta zorlanır ve kolayca pul pul dökülebilir, ince çizgiler ve kırışıklığa da rastlanabilir. Kuru ciltler, yoğun nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyar. Temizleyici olarak, cildi kurutmayan ürünler tercih edilmeyebilir. Nemlendirici olarak, besleyici ve nemlendirici özelliği yüksek hyaluronik asit ve seramid içeren yoğun formüller kullanılabilirken E vitamini ve aloe vera gibi yatıştırıcı özelliğe sahip aktif içeriklere sahip ürünler bakım rutinlerine dahil edilebilir.

Hassas Cilt: 

Hassas cilt tipi, dış etkenlere karşı aşırı tepki gösterme eğilimindedir. Bu cilt tipinde kızarıklık, kaşıntı, yanma ve tahriş yaygın olarak görülebilir. Hassas ciltler, alkol, parfüm ve koruyucu maddelerden kaçınmaları önerilir. Cildi arındırmak için, pH dengeli ve iritasyona neden olmayan nazik temizleyiciler kullanılabilir. Nemlendirici olarak, cilt bariyerini güçlendiren ve sakinleştirici özelliklere sahip ürünler önerilir. 

Normal Cilt: 

Normal cilt tipi, dengeli sebum üretimi ve iyi bir nem dengesi ile karakterize olan cilt tipidir. Bu cilt tipi ne çok yağlı ne de kuru hissettirir ve genellikle pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Normal cilt tipi, minimal bakım ile sağlıklı bir görünümü koruyabilir. Temizleyici olarak, hafif ve dengeli formüller kullanılabilirken nemlendirici olarak, hafif ve cildin doğal nem dengesini destekleyen ürünler tercih edilmelidir. Normal ciltler, AHA ve BHA gibi hafif eksfoliyanlar ile cilt yenilenmesini destekleyebilir ve E vitamini veya yeşil çay gibi antioksidanlar ile cilt sağlığını koruyabilir.

Yağlı Cilt: 

Yağlı cilt tipi, genişlemiş gözenekler, parlaklık ve akne eğilimi ile karakterize edilen cilt tipidir. Bu cilt tipi, fazla sebum üretimi nedeniyle sık sık tıkalı gözenek ve siyah nokta problemi yaşayabilir. Yağlı ciltler, gözenekleri tıkamayan, salisilik asit gibi aktif içeriklere sahip temizleyiciler kullanarak ciltlerini arındırabilir. Nemlendirici seçimi yapılırken, su bazlı ve hafif formüllü ürünler tercih edilmesi daha doğru olabilir. 

Karma Cilt: 

Karma cilt tipi, yüzün T bölgesi gibi bazı bölgelerinde yağlılık ve diğer bölgelerde normal veya kuru cilt özellikleri göstermesi ile karakterize edilir. Bu cilt tipi, farklı cilt ihtiyaçlarına sahip olduğundan, bakımı biraz daha karmaşıktır. Temizleyici olarak, cildi kurutmayan ancak fazla yağı kontrol altına alan dengeli formüller uygun olabilir. T bölgesinde yağ kontrolü sağlayan, diğer bölgelerde ise nemlendirici özelliklere sahip ürünler kullanılabilir. Karma ciltlerin, hibrit ürünler veya bölgesel bakım yaparak cilt dengesini sağlaması önerilir. Hyaluronik asit, cilt genelinde nemlendirme sağlarken, salisilik asit T bölgesindeki yağlanmayı kontrol etmeye yardımcı olan aktif içerikler olarak, ilgili bakım ürünlerinde tercih edilebilir.


“Söz konusu içerik yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen uzman görüşüne başvurunuz”.

$(window).on('load', () => { gtmUserProperties() });